VYHLÁSENIE


Slovo "glosa" neoznačuje iba útvar publicistického štýlu (glosa = publicistický útvar fejtonistického a polemického charakteru, v ktorom sa autor vyjadruje k čiastkovému spoločenskému problému, mala by byť ukončená vtipnou pointou). Označuje i poznámku na okraji strany alebo medzi riadkami, najčastejšie prekladnú v starých textoch. Glosovanie, s ktorým sa budete stretať na tomto blogu, je akýmsi spojením týchto dvoch definícii - ide práve o vtipné poznámkovanie.

Internet je totižto plný glosovania súceho materiálu - viac ako zlých (fanfiction) príbehov s nezmyselnou pointou (ak v nich dáku pointu vlastne vôbec nájdete), ktoré sú plné preklepov a gramatických či štylistických chýb á la bonus. Čiže áno, na pôvodné diela autorské práva nemáme, no glosy sú len a len naše!

Ďalším problémom môže byť to, že pôvodné autorky nemajú ani len poňatia, že sme na nich namierili našimi vejárami; pri každej glose síce uvádzame ich prezývky, no v mierne zmodifikovanej podobe - čím ich vlastne len chceme ukrátiť od prípadnej hanby.

Glosovanie je v istom smere totiž pomerne dosť neetické - od štipľavého komentovania príbehu sa glosátorka sem-tam dostane i k nepriamej urážke autorky samotnej. Za to sa, samozrejme, vopred ospravedlňujeme, ale niekedy sa inak nedá; človek si prosto musí rypnúť i do osoby, ktorá dokázala danú absurdnosť napísať a ešte sa s ňou aj pýšiť po internete.

Neglosujeme však z dôvodu urazenia či zosmiešnenia autoriek pôvodných diel, aj keď to tak niekedy môže vyznieť. Glosujeme čisto pre zábavu našu a vašu; glosujeme predovšetkým dielo ako také - ide o poukázanie na absurdnosť dejovosti, nedostatky autoriek v ovládaní gramatiky a štylistiky, prosto o poukázanie na nízku kvalitu príbehu po každej stránke, v ktorej zaostáva (a to mi verte, že také "poviedky" väčšinou zaostávajú po VŠETKÝCH stránkach). Proti autorkám prosto nemáme nič osobné.

Glosujeme predovšetkým fanfiction príbehy na Harryho Pottera, Twilight či Naruta a možno i na ich adresu sem-tam účelne prihodíme dáku zosmiešňujúcu poznámku. Proti týmto fandomom (proti akýmkoľvek fandomom) však taktiež nemáme nič osobné. Aj keď nemusíme byť práve fanynky, nie sme ani členkami anti únie. A keby aj, z našich glos výslovná nevraživosť nesrší, toho sa báť nemusíte, dokážeme sa odosobniť. Aspoň trochu určite .

No a na záver dovoľte, aby sme sa vám konečne predstavili. Sme dve - slečny Ayamee a Myzarey, spoločným menom (pod akým máme napr. profil tu, na blogspot.com) Vejárové duo. Sme totiž milovníčkami vejárov - Aya-chan vlastní vždy naostrený tessen a Myzu-chan jeden veľký biely rozkošný harisen (kto nerozumie pojmom "tessen" a "harisen", nech pohne rozumom a spýta sa uja Gúgla).


Za Vejárové duo
dnes písala slečna AyameeŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Čo si nám želáš oznámiť?